ورود ثبت نام

تب سنج لیزری

 

تب سنجی لیرزی

تب را می‌توان واکنش سیستم دفاعی بدن و علائم یک بیماری دانست که در واقع خود به تنهایی بیماری محسوب نمی‌شود ، تب ممکن است به علت های مختلفی ایجاد شود که میتواند دلایل عفونی یا غیرعفونی داشته باشد  و در کودکان می‌تواند علامت بیماری مهمی باشد. درجه حرارت طبیعی بدن زمانی که از طریق دهان اندازه گرفته شود،حدود ۳۷ درجه سانتی گراد است.  جهت اندازه گیری دمای بدن در هنگام تب از دماسنج های بدن یا تب سنج استفاده می گردد. 

استفاده از تب سنجهای جیوه ای با توجه به خطرات بالقوه آن هر روز با استقبال کمتری مواجه میگردد ، امروزه تب سنجهای دیجیتال و مادون قرمز جهت طیف گسترده ای از مصرف کنندگان (از پزشکان  تا مصرف کنندگان خانگی) به عنوان جایگزینی بسیار مناسب و دقیق به شمار می آیند که در غربالگری تشخیص موارد مبتلا به ویرویس کرونا نیز بسیار کارآمد و ایمن محسوب میشوند .  انواع تب سنجهای دیجیتال با روشهای سنجش از طریق دهان، زیر بغل، پیشانی و رکتال و همچنین تکنولوژیهای پیشرفته ای همچون مادون قرمز، تماسی و بدون تماس معرفی شده اند. تب سنجهای دیجیتالی دارای طیف متنوعی از کاربردها به مانند اندازه گیری دمای محیط، تب، مواد غذایی، آب حمام و دمای نقاط مختلف بدن میباشند.

انواع مختلف تب سنج 

 • تب سنج جیوه ای
 • تب سنج الکلی
 • تب سنج دیجیتال
 • تب سنج لیزری

تب سنج جیوه ای پزشکی ساخته شده از یک ستون مدرج شیشه ای می باشد که داخل آن فلز جیوه قرار دارد. جیوه با توجه به دمای محیط تغییر حجم می دهد و در نتیجه میزان دما مشخص می شود. از دماسنج جیوه ای پزشکی برای اندازه گیری دمای بدن استفاده می شود.

3 مورد اول به تب سنج های  تماسی معروف هستند. بدین معنی که جهت اندازه گیری دمای بدن ، نمی توان از راه دور اقدام کرد و باید تب سنج را تا حد ممکن به افراد نزدیک کرد . نوع دیگری از تب سنج ها هستند که با عنوان تب سنج های لیزری  شناخته می شوند.

 

 

تب سنج  لیزری درواقع نوعی ترمومتر مادون قرمز است. جنب و جوش مولکول های هوا و یا  اجسام با دمای بالا  بیشتر از سایر اجسام است ،این مولکول ها نوعی انرژی مادون قرمز تولید می کنند که توسط ترمومتر لیزری و یا تب سنج لیزری جذب شده و به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شوند. ترموتر لیزری با اندازه گیری انرژی تمام اجسام و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی دما را روی صفحه نمایش نشان می دهد. انرژی مادون قرمز  طول موج بیشتری نسبت به نورهای مریی دارد و باعث شده که جز طیف موج های الکترومغناطیسی همچون امواج ماکرویوو ، امواج رادیویی ؛ امواج فرابنفش و اشعه ایکس باشد.

شرکت دانش بنیان اکسون در آغاز شیوع همه گیری ویروس کرونا طرح های خود را جهت مبارزه با این ویروس آغاز کرد.  از محصولات ارائه شده در این زمینه تب سنج لیزری است . تب سنج های لیزری بدون نیاز به ایجاد سطح تماس بین بدن فرد و دستگاه اقدام به اندازه گیری دمای بدن میکند که این امر در محافظت کادر درمان و ... در برابر ابتلا ویروس کرونا موثر است . دقت اندازه گیری این تب سنج ها یک دهم درجه سانتی گراد است و در صورت وجود تب هشدار وجود تب را به کاربر در غالب یک آلارم اعلام میکند . این دستگاه ها در واحد های تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان اکسون تولید شده اند واز این رو از قیمت تمام شده بسیار کمتری نسبت به نمونه های خارجی برخوردارند . تمامی مراحل اخذ مجوزهای این دستگاه در سازمان های مربوطه طی شده و محصول نهایی از لحاظ کیفیت و میزان دقت در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد . 

فعالیت اصلی شرکت دانش بنیان اکسون تولید تجهیزات پزشکی پیشرفته است ، این شرکت در کنار فعالیت اصلی خود اقدام به تولید محصولات مبارزه با ویروس کرونا نموده است و طرح تولید تب سنج های لیزری نیز به پیشنهاد جناب یونچی (از داروان برنامه میدون و تاجران موفق کشور) بوده است .

        

        

مشخصات و ویژگی ها 

 •  امکان اندازه گیری دمای بدن انسان بدون نیاز به تماس
 • نمایش درجه حرارت بدن در دو واحد سانتی گراد و فارنهایت
 • آلارم هشدار وجود تب
 • مجهز به صفحه نمایش LED با قابلیت تنظیم نور
 • سرعت پردازش و محاسبه دقیق دمای بدن
 • کاربری ساده و آسان و بکارگیری سریع
 • خاموشی اتوماتیک در صورت عدم استفاده از دستگاه
 • نشانگر کم شدن میزان باتری
 • دقت اندازه گیری یک دهم  درجه سانتی گراد
 • قیمت بسیار مناسب نسبت به نمونه های خارجی 
 • گارانتی و تضمین کیفیت محصول 

 

 

صحبت های جناب یونچی و مجری برنامه میدون با مدیرعامل شرکت دانش بنیان اکسون